W ogrodach nauki

IMG 080519.10.2015r. uczniowie z klas IIc oraz IId wraz z opiekunami: p. Moniką Sikorą, p. J. Talagą i p. Krzysztofem Wojtkowiakiem mieli niepowtarzalną okazję brać udział w wycieczce do Wrocławia. Pierwszym celem podróży było podziwianie flory i fauny Czarnego Lądu w Afrykarium we wrocławskim ZOO. Bogactwo gatunków i kolorów ryb pływających wśród raf zachwyciły każdego. Podziwianie wymiarów hipopotama nilowego, nurkujących pingwinów, fok czy dostojnych manatów dostarczyło niezapomnianych wrażeń.

Zebrani w 19 basenach przedstawiciele gatunków Kanału Mozambickiego, Morza Czerwonego, Jezior Malawi i Tanganiki uświadomiły uczniom, jak bogaty i fascynujący jest świat natury. Następnie uczestnicy wycieczki wzięli udział w wykładzie poświęconym ochronie ekosystemu, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla środowiska Bieguna Północnego i Południowego. Uczniowie poznali żyjące tam gatunki, nauczyli się je przyporządkowywać, a prowadząca uświadomiła, jakie małe kroki należy poczynić, aby chronić świat natury. Hasła przewodnie wykładu brzmiały: „Dwa bieguny – cały świat” oraz „Małe kroki – wielkie zmiany”.

Drugim etapem podróży była wizyta w Humanitarium – Ogrodach Doświadczeń we Wrocławiu. Uczniowie odkryli tutaj efekty działania praw fizyki, chemii i biologii. Przekonali się, jak złudny jest nasz wzrok, jak trudne są zagadnienia optyki. Bliskie spotkania z dyfrakcją i interferencją światła, pryzmatem, kalejdoskopem czy chwilowy pobyt w „obłędnym pokoju” dostarczyły też dawkę zabawy. Z kolei przygotowane dla uczniów warsztaty były niesamowitą lekcją. Nasi uczniowie niczym młodzi naukowcy w białych fartuchach uważnie odmierzali wodę, sól, płyn do mycia naczyń i etanol. Ze łzami w oczach rozcierali cebulę, zlewali przetarty sok do probówki. Wszystko po to, aby ujrzeć na własne oczy coś niesamowitego: DNA!

Przekonaliśmy się, jak ciekawa może być mania doświadczania i odkrywania świata nauki. Już cieszymy się na kolejne, innowacyjne i bliskie spotkania z nauką.

Joanna Talaga

Dzisiaj jest: 31 Październik 2020    |    Imieniny obchodzą: Łukasza, Urbana, Augusta