Nowinki z Jedynki

bip

Synergia LOGO full color1 300x961

ppp

outlook

siteIcon

youtube

Programowanie

l2 logo

  • czytelnia01
  • 001
  • 002
  • Popołudnie z dobrą książką - zdjęcia
  • Nadanie imienia Mistrzów Sportu
  • Zachowaj Trzeźwy Umysł

Wielkanoc dawniej...

Dziś Wielkanoc kojarzy nam się głównie z lanym poniedziałkiem oraz świątecznym śniadaniem. Ale jak obchodzono Święto Zmartwychwstania Pańskiego dawniej?

Otóż najważniejszymi symbolami Wielkanocy były ( i są) : ogień, woda, zielona gałązka i jajko. Ogień w zwyczajach ludowych uznawany był za siłę oczyszczającą, odstraszającą złe, nieprzychylne człowiekowi moce. W Polsce od XVIw. znany jest także zwyczaj święcenia ognia w kościołach w Wielką Sobotę. Drugim symbolicznym żywiołem mającym niezwykłą moc magiczną w wierzeniach ludowych jest woda.

Jest ona niezbędnym czynnikiem wegacji roślin ( biologia everywhere), pobudzania przyrody do życia. Również i ona w Wielkanoc jest święcona i przynoszona do domów dla zapewnienia zdrowia i powodzenia. Ma moc oczyszczającą i zapewniającą siły, co szczególnie widać w w trakcie ogólnego polewania się wodą w śmingusa-dyngusa. Zielona galązka-symbol życia i odradzania się na nowo- znany od wieków, zyskał także religijne treści jako pamiątka wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy to witany był przez tłumy ludzi trzymających w rękach gałęzie palmowe. Nadal istnieje głębokie przekonanie w kulturze ludowej, że poświęcone w kościele palmy mają moc magiczną. Znany był zwyczaj połykania bazi wierzbowych, które miały uchronić przed chorobami. "Święte" palmy przechowywano w domu najczęściej za obrazem dla zapewnienia ochrony przed piorunami i ogniem. Ostatnim wielkim symbolem wielkanocnym jest jajko, któremu przypisuje się od wieków znaczenie magiczne. Zawiera ono w sobie życiodajną energię. Jajko jest symbolem nowego życia (a to niespodzianka), które kojarzy w świadomości ludowej odradzającą się przyrodę oraz religijny kontekst świąt wielkanocnych- Zmartwychwstanie Pańskie. Magiczne i życiodajne znaczenie jajka powodowało szereg zabiegów, które praktykowane były w Wielkopolsce, Jajka dodawano w tym okresie do paszy dla zwierząt, skorupki wynoszono do ogrodu i wzajemnie obdarowywano się jajkami z równoczesnym składaniem sobie życzeń. W naszym województwie popularne pisanki miały formę jednokolorowych kraszanek. Odpowiedni kolor uzyskiwano poprzez gotowanie w barwnikach naturalnych. Łupiny cebuli dawały kolor żółty, jemioła- zielony, kora olchy-czarny, a bazie olchy barwiły jajka na czerwono. Pod koniec XIXw. w Wielkopolsce znane były wyścigi wozów gospodarskich zaraz po rezurekcji. Wygranie tego wyścigu miało gwarantować zwyciężcy pierwszeństwo w zakończeniu prac żniwiarskich.  Święto Zmartwychwstania Pańskiego jako święto radości i optymizmu miało również momenty bardzo hałaśliwe. Chłopcy przygotowywali specjalne terakotki, kołatki i strzelające wiwatówki , by tym mocno dokuczliwym dźwiękiem oznajmiać powrót życia oraz odpędzać wszechobecne złe moce. Innym wielkopolskim zwyczajem występującym jeszcze do dziś jest przywoływaniew pierwszym dniu świąt. Chłopacy wykrzykiwali kolejno imiona dziewczyn, określając przy tym ich wady i oznajmiali, ile wiader wody zostanie na nie wylanych w trakcie dyngusu lub ile otrzymają uderzeń rózgą.

Okres Wielkanocy był także czasem przebierańców. Na czele takiego wielkanocnego pochodu idzie siwy koń. Postać tę można zobaczyć w orszaku poznańskich Żandarów. Innymi grupami są dyngusiarze recytują teksty o dyngusie i proszą o rodzaj okupu za niepolewanie wodą. W okolicach Kalisza i Kępna zobaczyć jeszce można grupy chłopców chodzących za "kokotkiem", "kurkiem"- symbolem koguta. Dawniej wybranego kogutka karmiono ziarnem pszennym namoczonym w wódce, przez co oszołomiony nie wyrywał się, a za to głośno piał. Przywiązywano go do malowanego dwukołowego wózka z dyszlem, ozdobionego wstęgami. Chłopacy chodzili od zagrody do zagrody z koszykiem na datki. Zwyczaj ten miał charakter zalotów i miał sprzyjać kojarzeniu się par. (Męczyć biedne zwierze z powodów matrymonialnych? xd).

 

Do wakacji pozostało:

22.06.2018 - 24:00 o'clockCDUB - CountDown-Up Big

Projekt Insta.Ling

 

instaling logo male

instaling buzka male

 

Szkoła partnerska w Steinach

Nordschule Steinach

 

Schule

 

 

 

Szkoła partnerska w Nowym Tomyślu

Wymiana młodzieży polsko - niemeckiej w naszym Gimnazjum odbyła sę dzięki:logo pnwm

 

Imieniny

Dzisiaj jest: 28 Październik 2020    |    Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza

inowacyjna2

mm baner 2013

Kreatywna szkoła

CCI20140701 0004

Innowacyjna szkoła 2010

CCI20140701 0001

Certyfikat Jakości Kształcenia Języków

CCI20140701

Aktywna Edukacja

aktywna

Certyfikowane Labolatorium ECDL

ecdl2

Używamy cookies, tylko po to, aby poprawić naszą stronę internetową. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information